Geoblog.pl    daga    Podróże    birma (myanmar) & laos    Inle Lake

Inle Lake

Birma
Birma, Inle Lake

po chwilowej przerwie- nie wyrabiamy sie- tyle tu atrakcji i zadan do zrealizowania, tym razem z inle lake. to podobno najbardziej turystyczne miejsce w birmie. jedynymi tego przejawami sa knajpy zrobione pod zachodnich turystow z nieco wyzszymi cenami. co do przyjezdnych, to kilku widzialysmy, ale o tlumach raczej nie mozna mowic.
po 11 godzinach w bardzo niewygodnym autobusie, pokonalysmy trase 210 km, niezwykle wyboistej trasy- droga miala charakter glownie bity, daleki od asfaltu. upatrzony wczesniej hotel okazal sie przyjemny i czysty, a co najwazniejsze wpuszczono nas o 5 nad ranem do pokoju. dopiero po kilkugodzinnej drzemce zorientowalysmy sie, ze za plotem jest swiatynia, w ktorej od kilku godzin bez przerwy spiewaja dosc monotonne modlitwy. na szczescie przerwy w dostawie pradu sa dosc czeste i regularnie pada mikrofon, a bez niego ich moc pryska.
Nyaung Shwe jest urokliwym miasteczkiem, nareszcie po kilku dniach w "metropoliach" wyladowalysmy na prownicji, jest ciszej ( nieliczac mnichow z sasiedztwa), czysciej i kolorowiej. po krotkiej wizycie na targu i mniej lub bardziej udanych sesjach fotograficznych ( liczne mniejszosi narodowe zamieszkujace okoliczne wzgorza), wybralysmy sie na rowerch nad jezioro. wydwalo nam sie, ze siec drog nie jest tu zbyt rozbudowana i bez problemu w godzine dostaniemy sie do wyznaczonego celu. po jakis 2 godzinach "tour de inle lake", glownie pod gorke, gdy nawet nam przed oczami jezioro nie zamigotalo, jakis wiesniak oswiecil nas , ze jedziemy w zupelnie przeciwnym kierunku! zawrocilysmy i ostatecznie skonczylysmy w wiosce nad kanalem, gdzie okoliczna dzieciarnia na ochotnika pozowala do zdjec, z dzika radoscia ogladala sie na ekranie, zeby po chwili sprobowac swoich sil w roli fotografa.
dzien meczacy, glownie przez nieplanowana jazde po gorkach, skonczylysmy na tradycyjnym masazu. szkola nieco inne niz ta z rangoon, ale jak zapewniali spece, przekazywana od osmiu pokolen, baaardzo wskazana na umeczone cialo. na zakonczenie wtrali w nas masc z kota i tak, potwornie cuchnac zjadlysmy kolacje

Mamo- gdzie ten budda w okularach???

anusia
anusia - 2009-11-09 00:22
O Buddzie w okularach czyszczonych raz na dwa tygodnie przez 9 mnichów, przeczytałam w książce Tony'ego Wheelera "Przeklęta ziemia". Na północ od Rangunu, niedaleko miasteczka Shwedaung (ok 1 furlong) znajduje się Shwemyetman Paya, jeśli zboczy się z drogi to po przebyciu ok 200 m powinien ukazać się "usmiechniety Budda w złotych okularach". Autor informuje, iż na wypadek gdyby okulary zostały uszkodzone, w szklanej gablocie czeka w pogotowiu zapasowa para. Uważajcie.
Buziaki Ma

zwiedziła 41% świata (82 państwa)
Zasoby: 661 wpisów661 157 komentarzy157 5659 zdjęć5659 1 plik multimedialny1

28.10.2023 - 14.11.2023