Geoblog.pl    daga    Podróże    Chile 2015    Valparaiso / Vina del mar

Valparaiso / Vina del mar

Chile
Chile, Valparaíso
Przejechano 19722 km

Valpraiso, poltorej godziny drogi z Santiago. Bardzo malowniczej drogi, bo wsrod winnic, lasow i pagorkow. Miasto, jak okreslil je poeta- jest rozczochrane, nie mialo czasu lub ochoty sie uprzatnac. Portowy charakter, artystyczne inspiracje, szemrane dzielnice i wielu turystow. Ostrzezenia miejscowych. Nie, nie moge powiedziec, ze to urocze miasto. Zjawiskowe sa jaskrawe domy rozsiane po kilku wzgorzach Valpraiso, piekne sa rozrzucone po nim budynki art deco, ciekawe uliczki, ktorymi sie je przemieszcza, historyczne autobusy, starodawne kolejki wjezdzajace na wzgorza. Ale atmosfera w miescie nie jest dobra. Jest szybko, nerwowo, strachliwie. Inaczej niz bylo do tej pory.
Wzgorze Conception ma w sobie jednak to cos. Jest jak kolorowy ptak, wszystkie domy sa pomalowane we wsciekle kolory, a na parterach dodatkowo ozdobione grafiti. Nawet jesli chyla sie ku upadkowi- kolor jest swiezy. Uliczki na wzgorzach biegna tak, ze kartografowie od lat staraja sie je jakos logicznie oznaczy- sie nie da. Widok na miasto z gory- nie do zapomnienia.

Tu wlasnie jakis dziad probowal mi ukrasc aparat. Dobrze ze sie zawsze do niego przywiazuje i nie jest tak latwo mi go wyrwac. Poza tym narobilam mega rumoru we wszystkich znanych mi jezykach, wiec w miare szybko usiekl. Ale musze przyznac, ze natychmiast pojawil sie jakis facet, ktory chcial mi pomoc. Przez ten glupi incydent zostana mi nienajlepsze wspomnienia z Valproiso
Dla uspokojenia sie pojechalam do Vina del Mar. I tu dla odmiany bardzo przyjemne zaskoczenie. Wlasnie czytalam w ksiazce Allende, jak jej rodacy traktuje cudzoziemcow i ...dokladnie tak zostalam potraktowana. Na ulicy zapytalam stojaca kobiete o autobus do Vina del Mar. Moim hiszpanskim i jej angielskim doszlysmy do konkluzji, ze i ona tam jedzie i zebym sie nie martwila. Wskazala autobus, zaplacila za bilet, przegonila po wszystkich atrakcjach, zrobila zdjecia, tam gdzie robic je trzeba, zaprowadzila na dworzec, wczesniej na kawe, wsadzila do autobusu to Santiago i kazala sie zameldowac jak dojade. A i jeszcze pamiatke mi kupila! Slodkie!
Jeden jedyny dzien w roku droga miedzy Valpraiso i Santiago jest zamykana, z powodu swieta religijnego i odbywajacych sie procesji- na autostradzie??? Podroz zamiast poltorej , zajmuje trzy godziny. I wlasnie w ten dzien, a wlasciwie poprzedzajacy go wieczor trafilo mi sie jechac.

zwiedziła 41% świata (82 państwa)
Zasoby: 661 wpisów661 157 komentarzy157 5659 zdjęć5659 1 plik multimedialny1

28.10.2023 - 14.11.2023